Na zdjęciu Dąb Napoleona

Unikalne otoczenie

Rezerwacja online
 
Data przyjazdu
 
Data wyjazdu
 
first
Na zdjęciu  puszcza i sarny
Unikalne otoczenie

Puszcza Napiwodzko - Ramucka

Ośrodek Wypoczynkowy Łańsk położony jest w samym sercu lasów Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej — obszaru chronionego, objętego strefą ciszy Natura 2000 ze względu na walory przyrodnicze oraz bogactwo unikalnej flory i fauny.

 

Unikalne otoczenie

Las Warmiński

Rezerwat „Las Warmiński” to przyrodnicza enklawa dla osób ceniących ciszę, spokój oraz bliskie obcowanie z dziką naturą. Rezerwat obejmuje 1800 ha dziewiczego obszaru pomiędzy Jeziorem Łańskim a wsią Ruś, w samym sercu Puszczy Napiwodzko – Ramuckiej.

Na zdjęciu las warmiński

Spotkamy tu różnorodną przyrodę: dziewicze lasy, malowniczo usytuowane jeziorka i oczka śródleśne, tereny podmokłe, polany oraz wyjątkowy, przełomowy odcinek rzeki – Łyny. Okoliczne lasy charakteryzuje nietknięty drzewostan i poszycie z jagodą czarną, borówką czerwoną oraz grzybnią wszystkich szlachetnych odmian.

Spacerując po Lesie Warmińskim można natknąć się także na ślady istniejących 100 lat temu wsi warmińskich: Jełguń oraz Sójka. Las Warmiński ma bowiem bogatą historię — był kiedyś zamieszkały przez plemiona pruskie, z kolei w Jełguniu w XIX wieku istniała huta szkła. 

Na zdjęciu jezioro łańskie
Unikalne otoczenie

Jezioro Łańskie

Ośrodek Łańsk położony jest nad największym rynnowym jeziorem na Pojezierzu Olsztyńskim. Ma ono powierzchnię aż 1050 ha. Jego dno jest zróżnicowane pod względem głębokości: od miejsc płytkich po największą głębię wynoszącą 53 m. Na Jeziorze Łańskim znajdują się cztery wyspy, z największą z nich Stodółką o powierzchni 5 ha.

 

Woda w jeziorze otrzymała I klasę czystości. Oznacza to, że posiada wspaniałe warunki do życia dla wielu cennych gatunków ryb. Spotkamy tu: sielawę, sieję, węgorza, szczupaka, lina, okonia, leszcza i płoć. Jezioro Łańskie jest również rajem dla ptactwa wodnego. Poza gatunkami takimi jak czapla siwa, kormoran, perkoz, dzika kaczka krzyżówka, łyska, cyranka oraz mewa śmieszka i rybitwa, na szczególną uwagę zasługuje ptactwo szlachetne: orły bieliki, kanie, myszołowy i żurawie.

Unikalne otoczenie

Rezerwat rzeki Łyny

Odległość → 57 km

Rezerwat krajobrazowo - geomorfologiczny „Źródła Rzeki Łyny” im. Prof. R. Kobendzy położony jest w okolicy wsi Orłowo i Łyna, u źródeł rzeki Łyny. To urocza, rozległa dolina z bocznymi wąwozami o stromych zboczach, na terenie której zachodzi zjawisko erozji wstecznej.

Na zdjęciu rzeka Łyna

Rzeka Łyna zawdzięcza swój bieg działaniu ostatniego zlodowacenia bałtyckiego, choć warto poznać także legendę o jej powstaniu. Łyna była córką króla Tysiąca Jezior, który w zamian za odzyskanie wolności ofiarował rybakowi swą najmłodszą córkę za żonę. Pewnego razu drzewo przygniotło jej męża. Aby go uratować, wykradła ojcu życiodajny kwiat. Za to król Tysiąca Jezior zamienił ją w rzekę. 

W rezerwacie spotkać można drzewa o wieku 120 – 140 lat. Rosną tu: dąb szypułkowy, klon zwyczajny, brzoza brodawkowata, osika, sosna zwyczajna i świerk pospolity. 
Przy rezerwacie znajdują się parkingi, kładki i pomosty, które dają możliwość obserwacji zjawiska erozji wstecznej źródliskowej oraz podziwiania piękna tego miejsca, które daje początek największej rzece Warmii i Mazur. 

Na zdjęciu dąb
Unikalne otoczenie

Pomniki przyrody

Las Warmiński, w którego sercu położony jest Łańsk, zachwyca bogactwem roślinności. Ogromne wrażenie robią wiekowe drzewa: najstarsze sosny liczą ponad 200 lat, a niektóre dęby nawet 350 lat!

 

Nie trzeba daleko szukać, by móc podziwiać te piękne i majestatyczne drzewa. Przy wjeździe na teren Ośrodka, po prawej stronie  podziwiać można dąb – pomnik przyrody. Z kolei delektując się filiżanką aromatycznej herbaty na tarasie Restauracji Łańskiej  można zachwycić się pięknem i dostojeństwem Dębu Napoleona. Legenda głosi, że pod nim nocował cesarz Francuzów. Dziś jest on symbolem Ośrodka Łańsk - jego sylwetka zdobi nasze logo. 

Unikalne otoczenie

Zwierzęta Łańska

Na rozległym terenie Ośrodka Wypoczynkowego Łańsk spotkać można wiele gatunków zwierząt. Są to m. in. słynące z dorodnych poroży jelenie europejskie, których odgłosy usłyszymy jesienią podczas rykowiska. Spacerując w pobliżu rzeki Łyny z pewnością napotkamy na misternie zbudowane tamy. A może uda nam się wypatrzeć ich twórców - bobry? 

Na zdjęciu jeleń

W lasach wokół Łańska zobaczyć można również wydry, borsuki, a nawet wilki. Warto też spojrzeć w niebo - ujrzymy tam rzadkie gatunki ptaków: majestatycznego orła bielika, bociana czarnego czy orlika krzykliwego. Zatem wieczorem lub wczesnym rankiem przysiądźmy na chwilę na ławce nad brzegiem jeziora i wsłuchajmy się w rytm łańskiej przyrody.

Na zdjęciu pasieka
Unikalne otoczenie

Łańska pasieka

Na terenie naszego Ośrodka prowadzimy pasiekę, z której zbieramy łański miód o mocno wyczuwalnej lipowej nucie. O jego cudownych właściwościach, aromatycznym zapachu i niepowtarzalnym smaku przekonacie się Państwo przyjeżdżając do nas.

Pasieka pełni również funkcję edukacyjną. Nasi najmłodsi Goście, pod czujnym okiem pszczelarza mogą podejrzeć sekretne życie pracowitych pszczół. Zobaczyć królową ula - matkę, jej robotnice i trutnie. Może będą nawet świadkami wykluwania się poczwarki? Emocje gwarantowane!